Evliliği Sürdürmenin Yedi İlkesi

Yazar: John Gottman & Nan Silver
Çeviren: Ezgi Deniz
Yayınevi: Varlık Yayınları

Ailelerle-çiftlerle çalışanların, kendi ilişkisi konusunda gelişmek veya romantik ilişkiler konusunda okuma yapmak isteyenlerin okuma listelerine ekleyebilecekleri bir kitap önerisi “Evliliği Sürdürmenin Yedi İlkesi”. Yıllarca süren uzun erimli araştırmaların sonuçlarının derlenmesiyle ortaya çıkmış bu kitap, mutlu ilişkilerin nasıl işlediğini bilimsel verilerin ışığında bizlere aktarmaktadır. Sadece evlilikleri değil, mutlu ilişkileri de sürdürülebilir kılan yedi prensibi anlatırken yer yer örnek diyaloglarla, yer yer ilişkideki detayları-kendimizi keşfetmeye dair sunulan ölçeklerle farkındalık kapılarını aralamaktadır. Bu kitap, ilişkilerdeki süregelen sorunları anlamamıza katkı sağlarken, bu sorunların nasıl ele alınabileceği veya çözümlenebileceği noktasında verdiği aydınlatıcı bilgilerle oldukça faydalı bir kaynak kitap olacaktır.

-Tanıtım Yazısından-

“Duygusal zekâlı ve uzun süreli bir evlilik için son derce pratik bir rehber” diyor Sosyal Zekâ ve Duygusal Zeka yazarı Daniel Goleman bu yapıt için.

Evli çiftlerin alışkanlıklarını bilimsel olarak analiz eden psikolog Gottman, gerçek sorunları olan eşler üzerinde denediği ve sınadığı yedi ilkesini şöyle sıralıyor:

➰Eşinize yeniden saygı ve şefkat gösterebilmek için sevgi haritalarınızı genişletin.
➰Aşık olma nedeninizi kendinize hatırlatmak için birbirinize karşı sevgi ve hayranlığınızı geliştirin.
➰Sorunlarınız olduğunda kaçmak yerine birbirinize yakınlaşın.
➰Eşinizin sizi etkilemesine izin verin.
➰Çözülebilir sorunlarınızı çözün
➰Kilitlenmenin üstesinden gelin
➰Ortak anlam yaratın

– Tanıtım Yazısından-

Keyifli okumalar…

Uzm. Psk. Emine KAYA BİCAN

Yazı oluşturuldu 179

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön