Eliza Başarısız Olmaktan Korkuyor

Eliza Başarısız Olmaktan Korkuyor

Kaygı üzerine bir hikaye

Yazar: Danielle NOREAU & Andrée MASSÈ

Çevirmen: Yalçın VARNALI

Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Yaş Grubu: 7-8 yaş

Eliza başarısız olmaktan korkan ve bununla mücadele eden yedi yaşında küçük bir kız. Bu endişesi özellikle okulda, matematik dersinde ortaya çıkıyor. Matematik derslerinde Eliza’nın karnı ağrımaya, kolları kaşınmaya başlıyor ve paniğe kapılıyor. Bir performans kaygısı yaşıyor.

Eliza ailesinin ve öğretmeninin yardım ve özendirmesiyle matematik dersinde karşılaşacağı sıkıntıları, baş etmesi gereken zorluklar olarak görmeyi öğreniyor. Zaman içinde, hataların ve başarısızlıkların bazen gerekli olduğunu ve gerçek başarının bunların üstesinden gelmek olduğunu anlıyor. Eliza, cesareti ve azmi sayesinde kendine olan güvenini kazanmayı başaracak.

Kitabın tanıtım bülteninde de belirtildiği gibi yeni başlangıçlar yetişkinler için bile kaygı verici olabiliyorken çocuklar için de tedirgin edici olabilmektedir. Çocuklar minik dünyalarında deneyimledikleri değişimlerden, yeniliklerden kaygılanabilmektedirler. Yeni bir okula başlama, yeni kardeş veya Eliza gibi başarısız olmak ve daha niceleri çocukların kaygısının kaynağı olabilir.

Matematik dersinde zorlanan Eliza’nın babasının desteğiyle karşılaştığı sıkıntılara, güçlüklere farklı bir bakış açısıyla bakmayı öğreniyor. Kitabın en güzel yanlarından biri, psikolog olan yazarların kitabın arkasında anne babalara veya eğitmenlere yönelik hazırladığı bilgilendirici bölümün varlığı bence… Bu kısımda yazarlar kaygıyı tanımlamışlar ve kaygının belirtileri sıralanmışlar. Kaygı yaşayan çocukların dünyasına dair oldukça faydalı bilgilerin bulunduğu bu kitap, anne ve babalara bu anlamda rehberlik edecektir!

Keyifli okumalar diliyorum…

Uzm. Psk. Emine KAYA BİCAN

Yazı oluşturuldu 179

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön