Çok Kötü Bir Şey Oldu – Travma Yaşamış Çocuklar İçin Bir Hikaye

Yazar: Margaret M. HOLMES

Çeviren: Ayça ERDEM

Yayınevi: Okuyanus – Okuyan Koala

Yaş Grubu: 4 yaş ve üzeri

Bir başka APA (American Psychology Association/Amerikan Psikoloji Derneği) onaylı kitap önerisi ile karşınızdayım. Travma konusunu ele alan bu kitap, çocukların ifade etmekte zorlandıkları karmaşık duygularını nasıl çözümlemesi ve bu duyguları nasıl anlatabilecekleri konusunda çocuklara yardımcı olacak bir yardımcı kaynak niteliğindedir.

APA serisinin diğer kitaplarında olduğu gibi kitabın sonunda ebeveynlere yönelik hazırlanmış bir bölüm bulunmaktadır. Herhangi olumsuz bir duruma şahit olmuş çocuklara nasıl yaklaşılması gerektiği  ve çocuklarla nasıl iletişim kurularak onlara nasıl destek olunacağı konusunda yetişkinlere bilgiler sunmaktadır. 

-Tanıtım Yazısından-
Bobo çok kötü bir şeye şahit oldu. Bu kadar kötü bir şey yaşamak onu fazlasıyla korkutmuştu. İlk başlarda yaşadığı olayı unutmaya çalıştı ama içinde bir şey onu sürekli rahatsız ediyordu. Kendini üzgün, bazen de öfkeli hissediyor ve vücudunda anlam veremediği ağrılar oluyordu. En kötüsü de tüm bunların sebebini bilmemesiydi. Derken yaşadığı bu kötü şeyi konuşabileceği biriyle tanıştı. Sonrasında Bobo kendini çok daha iyi hissetmeye başladı.

Bobo’ın hikayesi çocukların yaşadığı travmatik olayların, onların suçu olmadığını fark etmelerini sağlıyor. Bu olumsuz deneyimleri, ebeveynleriyle veya yakın hissettikleri yetişkinlerle konuşabilmeleri konusunda çocukları cesaretlendiriyor. Duygularının normal olduğunu anlamalarına yardımcı oluyor.

Tanıtım Yazısından-

Keyifli okumalar…

Uzm. Psk. Emine KAYA BİCAN

Yazı oluşturuldu 179

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön