Elif Asla Yabancılarla Gitmez

Elif Asla Yabancılarla Gitmez

Yazar: Liane SCHNEIDER & Annette STEINHAUER

Çeviren: Aylin GERGIN

Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

Yaş Grubu: 3 yaş ve üzeri

Bu haftanın kitap önerisi adından da anlaşıldığı üzere sınırlara dair bir hikaye… Çocuklara kişisel sınırları ve beden bütünlüğünü korumayı öğretmek için anne ve babalara yol gösterecek güzel hikayelerden biri anlatılmış bu kitapta. Kitabın kahramanı Elif, her zamanki gibi okuldan eve dönerken geçtiği sokaklardan birinin kapatıldığını görüyor. Bunun üzerine ne yapacağını şaşıran Elif, ona yol göstereceğini söyleyen birisiyle karşılaşıyor… Tam da ihtiyaç duyduğu bir anda, yabancı olduğunu bilmesine rağmen bu yardım teklifini kabul etmeli mi?

Aslında Elif okul yolunu çok iyi biliyordu. Ancak o gün geçtiği sokaklardan biri kapatılmıştı. Şimdi ne yapacaktı? Elif yolu göstereceğini söyleyen adamla birlikte gitmeli miydi? Ama o adam bir yabancıydı… Ve Elif tanımadığı insanlarla bir yere gitmemesi gerektiğini biliyordu.”

 

Çocuklar, kendileri için neyin gerekli, neyin daha yararlı ve önemli olduğunu ilk etapta anlamakta zorlanabilirler. Bu sebeple yabancılarla olan etkileşimlerine dair erken yaşlarda çocuklara telkinler verilmeye başlanır. Mahremiyet algısını ve kişisel sınırları böylece çocuklara aktarmaya çalışırız.

Keyifli okumalar…

Uzm. Psk. Emine KAYA BİCAN

 

Yazı oluşturuldu 179

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön