Şefkatli Zihin

Yazar: Paul Gilbert
Çeviren: Uğur Mehter
Yayınevi: Diyojen Yayıncılık

“Şefkatli Zihin” şefkati, şefkatli olma halini kapsayıcı bir bakış ile derleyen, bilimselliğin spiritüellikle iç içe geçmeden dans ettiği faydalı bir kaynak kitap olmuş. Bir çeşit şefkate giriş 101 kitabı gibi de düşünebiliriz… Popülaritesi artan her konu gibi tanımı bir miktar değişen, zaman zaman içi boşalan bir kavram olarak bazılarımızın mesafeli olarak yaklaştığı, bazılarımızın ise kısıtlı bilgi ile hayatına almaya çalıştığı bir konu olarak şefkate ilgisi olanların kaynak kitap olarak okuma listelerine ekleyebileceği bir eser…

-Tanıtım Yazısından-

Kendimiz ve başkaları için şefkat geliştirmenin, zorluklarla yüzleşerek bunların üstesinden gelmemize yardımcı olabileceğini artık biliyoruz. Modern toplumlar ise şefkate odaklanmak yerine, “yapmak”, “başarmak” ve “sahip olmak” gibi konular üzerine yoğunlaşmayı tercih ediyor.

Çığır açan bu kitapta Gilbert, zihnimizin, algıladığı tehditlere karşı hassas ve hızlı tepki verecek şekilde nasıl geliştiğine ve bu hızlı tehdit-tepki sisteminin endişe, depresyon ve saldırganlık kaynağı olabileceğine değiniyor. Kendimize ve başkalarına karşı nezaket ve şefkat geliştirmenin, tehdit sistemimizi sakinleştirmeye nasıl yardımcı olabileceğini örneklerle göz önüne seriyor.

– Tanıtım Yazısından-

Keyifli okumalar…

Dr. Psk. Emine KAYA BİCAN

Yazı oluşturuldu 179

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön