Yuva Sıcaklığı

Hem sınır koyan hem de özgürlük tanıyan bir ebeveyn olmanın yolları

Yazar: Stefanie Stahl & Julia Tomuschat
Çeviren: Yonca Kocadağ
Yayınevi: Pegasus Yayınevi

Ebeveynlere yazılan kitaplar içerisinde şefkatli bir yaklaşım sergileyen sayılı kitaplar arasında yer alabilir “Yuva Sıcaklığı”. Adı gibi sıcacık bir üsluba sahip bu kitap, ebeveynlerin olası zorlanma ihtimallerine yer vererek, hem bağ kurma hem de özerkliğe izin verme halinin nasıl dengeleneceğini bizlere anlatıyor. Yer yer tetikleyici olabilecek kısımlarda okuyucuya mola vermeyi öneren bu kitap, aile sisteminde ebeveynliğin kör noktalarını farketmeye dair faydalı bir kaynak olarak başucu kitapları arasında yerini alabilir…

-Tanıtım Yazısından-

Çocuğumuzun kendi kanatlarını kazanmasını nasıl sağlarız?
Çocuğunun seninkinden daha iyi bir hayata sahip olması için ona baskı uyguluyor olabilir misin?
Ya da çocuğun mutsuz olmasın diye onun tüm negatif duygularını engellemeye mi çalışıyorsun?

Tüm anne babalar çocuklarının doğumundan itibaren onları özgüvenli ve sağlam karakterli bireyler olarak yetiştirmeyi dilerler. Bu ancak özdeğer duygusu, bağlanma ve özerklik dengesi temelinde verilebilir.
Yuva Sıcaklığı, anne babalara çocuklarını nasıl yetiştireceklerini değil, onlarla nasıl sağlıklı ilişki kurabileceklerini anlatan bir kılavuz niteliğindedir. Vaka örnekleri, içe bakış çalışmaları ve çeşitli alıştırmalarla kendi iç haritamızı çıkardıktan sonra bu yolda büyük bir adım atmış olacağız.
Çocukluğumuzda anne babamızla yaşadıklarımız bizde iz bırakır ve bunlar yetişkin olduğumuzda özellikle de çocuğumuza karşı davranışlarımızda kendini gösterir. Sahip olduğumuz bu “yetiştirme örnekleri” yüzünden bazen sınır ile serbestlik arasındaki dengeyi sağlamak hiç kolay olmaz. Böyle durumlarda içimizde taşıdığımız gölgeleri ve sorunları fark edip onlardan kurtulmazsak aynı izleri farkında olmadan çocuğumuza da aktarırız.


– Tanıtım Yazısından-

Keyifli okumalar…

Uzm. Psk. Emine KAYA BİCAN

Yazı oluşturuldu 179

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön