Kalem Tutma Becerisi

Kalem Tutma Becerisi

Okul döneminin başlamasıyla birlikte kalem tutma becerisi henüz gelişmeyen çocuklara ilişkin sıklıkla sorular geliyor. Bu paylaşımımda ince motor gelişiminin (İnce motor becerileri motor gelişimin küçük kaslarını barındıran gelişim alanıdır.) doğurgularından biri olan kalem tutma becerisini geliştirmek üzere yapılabilecek bazı aktivite önerileri paylaşacağım:

1️⃣ Fiziksel egzersizler: Bu becerinin gelişmesi bilinenin aksine sadece el kasların değil, kol kaslarının da gelişimiyle ilişkilidir. Dolayısıyla tüm bileği ve kolu çalıştıran egzersizlerin yapılması (kol ve bilek çevirme, dirsek yuvarlama, el açıp kapama, parmak çevirme vb gibi) faydalı olacaktır.
2️⃣ Kağıt çalışmaları: Yırtma, buruşturma, katlama şeklindeki kağıt çalışmaları özellikle parmak kaslarını harekete geçirecek ve aktif şekilde gelişmesine katkı sağlayacaktır.
3️⃣ Yoğurma ve şekil verme: Başlangıç olarak hamur çalışmaları elbette yapılabilir. Ancak hamurun aksine daha yoğun bir materyal olarak kil ile çalışılması kasların aktive olmasını ve gelişmesini kolaylaştıracaktır.
4️⃣ Kalem seçimi: Jumbo kalemler veya kalın kalemler her ne kadar çocuklar için daha ergonomik gibi görünse de küçük parmakların kavraması zor araçlardır. Bu nedenle klasik ince tahta kalemlerin kullanılması kalem tutuşunu kolaylaştırdığı için daha uygun bir seçim olarak görülmektedir.

Vurgulanması gereken bir detay olarak, bu süreçte okula veya yazamaya dair olumsuz bir izlenim oluşturmamak için sabırlı olunması ve çocuğa zaman tanınması oldukça önemlidir.

Uzman Psikolog Emine KAYA BİCAN

♣ Görsel alıntıdır.

Yukarı