“Sharenting” Nedir?

“Sharenting” Nedir?

Sharenting” kavramı İngilizce paylaşmak anlamına gelen “share” ile ebeveyn anlamına gelen “parent” sözcüklerinin birleşiminden oluşmaktadır. Teknolojinin, özellikle sosyal medya kullanımının zirvede olduğu günümüzde “sharenting” kavramı çocuklarının hayatlarlarının her ayrıntısını blog, resim, tweet şeklinde paylaşan anne-babalar için kullanılmaktadır.

Büyüme sürecinin her ayrıntısının paylaşımı çocuğun gelişimini etkiler mi? Paylaşılanların “anı” değeri taşıdığı bir gerçek; ancak paylaşımların aşırılığı, çocukların özel hayatlarının ve gizliliklerinin ifşa edilmesi, onların özel alanlarına rızalarını almadan müdahale edilmesi anlamına gelir mi? Bu soruyu şöyle yanıtlamaya çalışayım:

4 yaş altı çocuk sahibi 569 anne baba ile yapılan bir araştırma ebeveynlerin sosyal medya paylaşımlarının ebeveynlikle ilgili endişelerini azalttığını göstermiş. Bu anlamda sosyal medya paylaşımları oldukça büyük sosyal destek platformu olarak anne babalar için avantajlı iken öte yandan çocuklar için ise gizlilik ve güvenlik anlamında risk ihtimallerini oluşturmaktadır. Buradaki risk dijital ayak izlerinin aslında yok olmayışından kaynaklanıyor. Bir defa paylaşılan bir gönderi o an için uygun veya eğlenceli iken ilerleyen zamanlarda çocuk için rencide edici, çocuğun hoşlanmayacağı, uygun olmayan bir gönderi haline gelebilir. Hatta zorbalığa maruz kalmasına neden olacak bir unsura dönüşebilir.

Bu nedenle çocukların hayatlarından paylaşılan kesitlerde bu detayları göz önünde bulundurmakta, paylaşmadan önce belki bir kez daha düşünmekte fayda var…

Uzman Psikolog Emine KAYA BİCAN

♣ Görsel alıntıdır.

Yukarı