Boş Ayna

Boş Ayna

Yazar: Dr. Karyl McBRIDE

Çeviren: Ebrar GÜLDEMLER

Yayınevi: Okuyanus Yayınları

Boş Ayna anne-kız ilişkilerini temel alan özellikle narsistik yapıdaki annelerle kızlarını anlatmaktadır. Yazar hem kendi terapi sürecinden örnekler hem de danışanlarının terapi süreçlerinden örnekler vermektedir.

Narsist -anne kız ilişkisini örneklerle açıklayan yazar, iyileşme sürecine giden yoldaki aşamaları anlatmaktadır. Bu alana ilgili yetişkinlerin, ebeveynlerin okuma listelerine ekleyebileceği oldukça akıcı nitelikteki bir kitap “Boş Ayna”…

-Tanıtım Yazısından-

Kendimiz dediğimiz şeyi büyük oranda yine kendimizin inşa ettiğini,
başımıza gelenleri bildiğimizi sanırız.
 
Kendimizi sevmediğimizde sevilmeye layık olmadığımızı düşünürüz; kendimizi onaylamadığımızda bunu yine kendimiz yapıyoruz zannederiz.
 
Zorunda olduklarımızı, kaçındıklarımızı, korktuklarımızı, boyun eğdiklerimizi, uyum sağladıklarımızı, seçimlerimizi hatta kendimizi görmezden gelişimizi bile kendimizden biliriz.

 
İçimizde çalan siren seslerini gerçekten içimizden geliyor sayar; aynamızın bize bizi gösterdiğini düşünürüz.
 
Oysa bireysel tarihimizin kendimizi yazdığı dönemde çoğu zaman kalem bizim elimizde değildir. Dahası, birçoğumuz bize bizi gösteren ve bize bizi sevdirecek o değerli aynadan mahrum bırakılmışızdır. Üstelik bu ağır mahrumiyetimizi ifade etmemiz, hatta hissetmemiz bile yasaklıdır.

 
Kendimizden başka kimseyi suçlamaya hakkımız yoktur.
 
Boş aynamızın yerine bu kitabı koyabilirsek, şifaya giden yola çıkacağımıza
eminim.

-Tanıtım Yazısından-

Keyifli okumalar…

Uzm. Psk. Emine KAYA BİCAN

Yukarı