Annenin Duygusal Yokluğu

Annenin Duygusal Yokluğu

Yoksun kaldığınız sevgiyi telafi etme ve kendinizi iyileştirme rehberi

Yazar: Jasmin Lee Cori

Yayınevi: Koridor Yayıncılık

Çeviren: Belgin HAKTANIR

Kitabın başlığı içeriğin sert ve yıkıcı olabileceğini düşündürtse de yazarın şefkatle harmanladığı satırlar yeni bir farkındalık alanı açıyor ve bizlere farklı açılardan duygusal ihmali anlatıyor… Öneriler kısmında iyileşmeye dair ipuçlarının paylaşıldığı kısım yer yer içeriğin ağır gelen kısımlarını hafifletmeyi vaadediyor… Duygusal ihmale dair rehber kitapların arasında yerini alabileceğini düşünüyorum…

–Tanıtım Yazısından–

Anneniz dalgın, mesafeli, hatta küçümseyici miydi? Kurduğunuz ilişkiler ya da kendinize verdiğiniz değer konusunda sorunlar yaşadınız mı? Duygusal açıdan orada olmayan annelerin yetişkinliğe erişmiş çocukları, genellikle hayatlarında neyin eksik olduğunu tam olarak anlayamazlar. Buna karşılık, ihmalkar annelerin çocukları yaşadıkları duygusal travmanın farkındadırlar ama bunun kalıcı ve zarar veren etkilerini gözden kaçırırlar.

Psikoterapist Jasmin Lee Cori binlerce kişide yetersiz annelik yüzünden açılmış her türlü yaranın iyileşmesine yardımcı olmuştur. Yazar, öncü niteliğindeki bu kitabının yeni baskısında, hem anneye hem de çocuğa şefkatle yaklaşmakta ve şu konulara açıklık getirmektedir:

  • Annenizin dalgın ya da incinmiş olmasının muhtemel nedenleri ve size veremedikleri
  • Çocuklukta yaşanan duygusal ihmalin kalıcı etkileri
  • Derinlemesine düşünce ve alıştırmalarla içinizdeki çocuğu bulmanın ve ‘anne boşluğu’nu doldurmanın yolları
  • Kendiniz (ve belki de çocuklarınız) için daha mutlu bir geleceğe adım atmanın yolları

–Tanıtım Yazısından-

Keyifli okumalar…

Uzm. Psk. Emine KAYA BİCANYukarı