Bütün Beyinli Çocuk

Yazar: Daniel J. Siegel & Tina Payne Bryson
Çeviren: Handan Ünlü Haktanır
Yayınevi: Diyojen Yayınevi

Çocuklarla çalışan pek çok uzman gibi benim de önerilerimin arasında yer alan bir kitap “Bütün Beyinli Çocuk”. Neden mi? Tavsiye niteliğinde, çözüm odaklı, didaktik ve sadece rasyonel tarafımıza, yani sol beynimize hitap eden diğer kitapların aksine bu kitap beynin farklı bölümlerinin işlevlerini anlatarak çocuklara daha farklı bir perspektiften yaklaşmaya imkan sunuyor… Kitabın özü aslında şöyle: Beyin bir bütün ve bu bütünün her parçası farklı işlevlere hitap ediyor.
Kitabın girişinde yazarlar “yıkılmayın, ayakta kalın ve başarılı olun” diyor. Nasıl yıkılmaz, ayakta kalır ve devam edersiniz’i öğrenmek için ise geriye bu kitabı edinmek kalıyor…

-Tanıtım Yazısından-

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz bir mağazanın ortasında öfke nöbeti geçiriyor. Anaokuluna giden çocuğunuz giyinmeyi reddediyor. Beşinci sınıf öğrencisi olan çocuğunuz arkadaşlarıyla bahçede oynamak yerine bir bankta oturmuş ağlıyor. Çocuklar sanki anlaşmış gibi anne-babalarının hayatlarını çekilmez hale getirmek zorundalar mı? Elbette hayır – size çıkış noktasını söyleyecek tek şey onların gelişen beyinleridir.  

Karar verme ve dengeyi korumadan sorumlu olan “beynin üst katı”, yirmili yaşların ortalarına kadar gelişmeye devam eder. Özellikle küçük yaştaki çocuklarda sağ beyin ve onun duyguları, sol beynin mantığına hükmetmeye eğilimlidir. Çocuklarınızın kontrolden çıkması ya da öyle hissetmesi boşuna değil. Bu buluşları her gün uygulayarak bir taşkınlığı, kavgayı ya da korkuyu, çocuğunuzun beyni ile bağlantı kurabilmek ve hayati gelişimine katkıda bulunabilmek için bir fırsata dönüştürebilirsiniz.

– Tanıtım Yazısından-

Keyifli okumalar…

Uzm. Psk. Emine KAYA BİCAN

Yazı oluşturuldu 179

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön