Çocuklar için Gerçek Yaşam Becerileri

Çocuklar için Gerçek Yaşam Becerileri

Çocukların Sosyal Yönlerini Geliştirmek İçin Anne-Baba El Kitabı

Yazar: Aygün Tuğçe ATAŞ & İlknur EFEÇINAR

Yayınevi: Remzi Yayınevi

Yaş Grubu: 5-12 yaş arası

“İnsan sosyal bir varlıktır. Hem kendisi ile hem de içinde yaşadığı çevre ile uyumlu bir beraberlik yaşar. Bunun içim de bebeklikten başlayan öğrenme ve gelişim içindedir. Özellikle sosyal becerilerin kazanılması çok erken yaşlardan itibaren başlar.” 

Bu önsöz ile kitaba başlayan yazarlar kitabın içeriğinde  56 sosyal beceriyi 6 ana başlık altında tanımlamışlar. Her bir becerinin eksikliği nelere yol açar, bu becerinin kazanılması halinde çocukların gelişimlerine nasıl katkılar sağlar özenle açıklanmış. Altı sosyal beceri ana başlığı ise şu şekilde:

  •  İletişim Başlatma ve Sürdürme Becerileri
  • Atılganlık Becerileri
  • Duygulara Yönelik Beceriler
  • Saldırgan Davranış ve Dürtülerle Başa Çıkma Becerileri
  • Sorun Çözme Becerileri
  • Plan Yapma Becerileri

Neler yok ki kitapta… Göz kontağı kurma, teşekkür etme, özür dileme, izin isteme, düşüncelerini ifade etme, gerektiğinde hayır deme, kızgınlığını kontrol etme, alay edilme ile başa çıkma, zamanı planlama ve daha niceleri…

Kitabın en güzel yanlarından bir tanesi ilgili beceriye dair okuyucunun da kendini değerlendirmesi… Yazarlar, sahip olunmayan bir beceriyi bir başkasından özellikle de kişilerin kendi çocuğundan beklemesinin gerçekçi olmadığına dikkat çekmekteler. Bu nedenle, çocuklardan önce kitabı okuyan yetişkinin ilgili beceriyi geliştirmesini teşvik etmekte!

Sosyal beceriye ilişkin aktiviteler detaylı olarak belirtilmiş. Aktivite sonrası pekiştirici soruların sorulduğu “haydi birbirimize soru soralım” ve “anne babaya öneriler” bölümleriyle yalnızca bir aktivitenin anlatıldığı bir kitap olmadığını bizlere göstermektedir. Tek bir uygulamada sonuç almayı beklemek çok da gerçekçi olmayacaktır. Unutmayalım ki gelişim süregelen bir yoldur!

Uzm. Psk. Emine KAYA BİCAN

Yazı oluşturuldu 179

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön