Öğretmenim Jonathan Kağıdımı Yırttı

Öğretmenim Jonathan Kağıdımı Yırttı

Birbirini Şikayet Edip Duran Domuzcuklar

Yazar: Jeanie Franz RANSOM

Çeviren: Selim YENİÇERİ

Yayınevi: Okuyan Koala

Yaş Grubu: 3-8 yaş

“Küçük domuzcuklardan oluşan bu sınıfta herkes birbirini öğretmene şikayet edip duruyordu. Çocuklar kendi kendilerine çözüm bulabilecekleri sorunları bile anında Bayan McNeal’a yetiştiriyor, bu da sınıfta huzursuzluk ve güvensizliğe yol açıyordu.

Bayan McNeal artık bu duruma bir son vermek istedi. Ancak katı bir yöntem uygulamak yerine bu davranışın altında yatan duyguları ele alıp ortak sorunu çözme konusunda öğrencilerini harekete geçirdi.”

Küçük domuzcukların bu hikayesi çocukların yaşam becerilerini geliştirmek üzere oldukça yararlı bir kaynak olacaktır. Çocukların tek başlarına çözebilecekleri, her gün karşılaştıkları sorunlar ile yetişkinlere iletmeleri gereken önemli sorunlar arasındaki farkı öğrenmeye yardımcı olmayı hedeflemekte…

Bu kitap dünyanın en büyük bilimsel ve profesyonel psikoloji topluluğu olan Amerikan Psikoloji Derneği tarafından onaylanmıştır ve aynı zamanda Parenting Media Ödülünü almaya da layık görülmüştür. Kısacası, bu kitap problemlerini ilk etapta kendilerinin çözmeye çalışması gerektiğini vurgulamaktadır.

Kitabın en güzel yanlarından biri, yazar Jeanie Fransz RANSOM ve klinik psikolog olan Dr. Jane ANNUNZIATA’nın kitabın en arkasında anne babalara veya eğitmenlere yönelik hazırladıkları bilgilendirici bölüm bence… Bu kısımda çocukların hangi nedenlerle birbirini şikayet ettikleri anlatılmış ve bu davranışın altında yatan gerekçeler tanıtılmış. Bu soruna dair alternatif çözüm önerileriyle birlikte zaman zaman çözümsüz kalınan bu tarz durumlara yönelik yetişkinlere yol gösteren bir kaynak olmaya aday niteliktedir.

Keyifli okumalar diliyorum…

Uzm. Psk. Emine KAYA BİCAN

Yazı oluşturuldu 179

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön