Yazmayı Sevmeyen Çocuğun Hikayesi

Yazar: Miriam DUBINI

Çeviren: Filiz ÖZDEM

Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Yaş Grubu: 6 yaş ve üzeri

“Okumayı Sevmeyen Çocuğun Hikayesi” nin kardeş kitabı niteliğindeki bu kitap yazı yazmayı sevmeyen çocuk ve sınıf arkadaşları ile yaşadığı macerayı anlatmaktadır.

Tanıtım Yazısından-

Midye yiyordu! diye ekledi Samuele hiç duraksamadan. Midyelerden hiç hoşlanmaz, berbat olduklarını düşünürdü… O halde bir canavar için kusursuz bir yiyecekti. Olayı daha da dehşetli hale getirmek için şöyle yazdı: Onları kabuğuyla ağzına atıyor, keskin ve sert dişleriyle parçalıyor, kıtır kıtır yiyordu. Kalem titredi. Bu canavar onu gerçekten korkutmuştu. Oysa Samuele daha yeni zevk almaya başlamıştı. Aklına bir sürü fikir geliyordu. Böylesi hiç başına gelmediği için biraz kafası karışmıştı. Tatil anıları içinden en çok hoşuna giden şey gelmişti aklına… tam, öğretmenin yazmalarını istediği gibi.

Tanıtım Yazısından-

Çeviri kitaplarda isimlerin telaffuzunun zorlaşmasının önüne geçmek üzere hikayenin başlangıcında “Türkçe okunuşları yazılışlarından farklı isimler” diye bir kısmın eklenmiş olmasını oldukça faydalı buldum. Kitabın en sonunda yer alan “Tükenmez kalemi kim icat etti?” ve “Hayvanlar ve mürekkep” bölümlerinin okuyucular için merak uyandıran ve onları araştırmacılığa teşvik eden kısa bir bölümün bulunmasını da oldukça hoş bulduğumu da belirtmeden geçemeyeceğim.

Eğer okuma konusunda sorun yaşayan ve okumayı sevmeyen bir çocuk için alınacaksa, bu kitabın “Okumayı Sevmeyen Çocuğun Hikayesi” ile birlikte alınmasının daha yararlı olacağını düşünüyorum…

Keyifli okumalar…

Uzm. Psk. Emine KAYA BİCAN

Yazı oluşturuldu 179

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön